Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie domu?

Masz do dyspozycji wiele rodzajów polis ubezpieczeniowych, których zadaniem jest zwiększenie Twojego bezpieczeństwa finansowego w razie nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z podstawowych opcji, na jaką warto zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie domu, w zakresie odpowiadającym aktualnym potrzebom. Jest to rozwiązanie polecane nie tylko właścicielom nieruchomości, ale także najemcom, chcącym się uchronić na przykład przed konsekwencjami kradzieży. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym!

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie domu?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia komunikacyjnego, ubezpieczenie nieruchomości nie jest obowiązkowe. Coraz więcej osób jednak decyduje się na wykupienie polisy dla swojego domu, zwiększając tym samym swoje poczucie bezpieczeństwa i chroniąc się przed konsekwencjami finansowymi. Jest to rozwiązanie niedrogie i dostępne w wielu zakresach, dlatego powinieneś się na nie zdecydować. Dzięki temu w razie zalania sąsiada, wywołania pożaru czy bycia ofiarą włamania jesteś właściwie chroniony.

Decydując się na wykupienie polisy dla domu, możesz zyskać ochronę przed:

  • stratami związanymi z pożarem, kradzieżą, niekorzystnymi warunkami pogodowymi czy zalaniem,
  • kosztami finansowymi dotyczącymi naprawy szkód wynikających z Twojej winy,
  • utratą mienia ruchomego, zwłaszcza kosztownego sprzętu elektronicznego,
  • odpowiedzialnością cywilną, np. w momencie wypadku przechodnia na Twojej posesji.

Oczywiście pełen zakres ochrony, jaką otrzymujesz dzięki umowie z ubezpieczycielem, jest uzależniony od rodzaju polisy, jaką wybierzesz. Niezależnie jednak od opcji, na którą się zdecydujesz, zapewnisz spokój psychiczny sobie i całej rodzinie. Warto mieć też na uwadze, że ubezpieczenie nieruchomości niekiedy jest obowiązkowe, głównie w przypadku, gdy zaciągnąłeś na nią kredyt hipoteczny.

Wybór polisy ubezpieczenia domu – czym się kierować?

W trakcie rozmowy z agentem dowiedz się przede wszystkim, jaki zakres ma oferowana przez niego polisa. Jeśli dotyczy ona własnościowej nieruchomości i zależy Ci na pełnej ochronie majątku, powinna uwzględniać nie tylko ubezpieczenie murów i elementów stałych (podłogi, ściany…), ale także przedmiotów ruchomych, przede wszystkim sprzętu, cennych obrazów czy kolekcji płyt. Twoim zadaniem jest przeanalizowanie wartości tego mienia, tak aby w razie pożaru czy zalania suma otrzymana od ubezpieczyciela w pełni pokryła Twoje straty.

Suma ubezpieczenia domu jest ważna nie tylko dla ruchomości domowych, ale przede wszystkim dla samego domu. Wartości nieruchomości zmieniają się nieustannie, zwłaszcza jeśli znajdują się one w dużych miastach. Warto więc zrobić rozeznanie na rynku, aby w razie wyniknięcia szkód, otrzymać rekompensatę, jaka rzeczywiście Ci się należy.

Przeglądając ofertę ubezpieczyciela, dowiedz się więcej na temat wyłączenia odpowiedzialności. Może się bowiem okazać, że niektóre przedmioty ruchome, jakie znajdują się w Twoim domu, nie są objęte odszkodowaniem. Takie informacje powinny znaleźć się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Z drugiej strony dopytaj o ewentualne dodatki, jakie oferuje ubezpieczyciel, takie jak assistance, czyli bezpłatna pomoc specjalisty w razie usterki w obrębie nieruchomości.

Ostatnia i dla większości klientów istotna kwestia to wysokość składki. Wiele firm umożliwia podzielenie płatności na raty, co jest dużym ułatwieniem w przypadku większej kwoty. Jednak przeważnie cena polisy nie przekracza kwoty 500 złotych i zaczyna się już od 250 zł.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie domu z Super Agentami!

Nie chcesz tracić czasu i nerwów na samodzielne poszukiwania idealnej oferty? Wybierz usługi Super Agentów! Ubezpieczenia domu to nasza specjalność, dlatego zapewnimy Ci fachowe doradztwo w ich zakresie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży nie ma ona przed nami żadnych tajemnic, przez co jesteśmy w stanie pomóc klientom w wynegocjowaniu najlepszych warunków i kosztów związanych z wykupieniem odpowiedniej polisy.